Servis a opravy klimatizácie

Každé moderné auto súčasnosti už má v sebe zabudovanú klimatizáciu. Bez nej by sme sa už ťažko zaobišli. Nielenže nám do auta púšťa chladný vzduch, ktorý nám pomáha lepšie prežiť horúčavy letného obdobia, ale je ešte aj odfiltrovaný od smradu a nečistôt z vonkajšieho prostredia.

Keďže pre úspešné fungovanie klímy je potrebné mať aj zatvorené okná, nachádzame sa aj v tichšom prostredí. Mimo leta klimatizácia slúži na filtráciu a vysušovanie vzduchu a odstraňovanie zahmlenia z okien.

Bez ohľadu na to či používate klímu len cez leto, alebo celý rok, je treba myslieť aj na jej údržbu.

Jeden z dôvodov môže byť filter, ktorý vychytáva rôzne nečistoty. Či už ide o prach z ciest, alebo peľ, zanesený filter spôsobuje neúplnú funkčnosť vášho klimatizačného zariadenia.

Ďalším problémom sú plesne a rôzne mikroorganizmi. Tie majú “živnú pôdu” vo vetracej šachte, kde sa rozdielom teplôt kondenzuje voda. Tie potom spôsobujú nepríjemný zápach a dokonca môžu spôsobiť aj zdravotné problémy, napríklad alergie. Preto si musíte nechať spraviť aj dezinfekciu klímy. Je to časovo nenáročná udalosť, ale treba ju vykonať. Samozrejme ju môžete vyčistiť aj doma, sú na to rôzne spreje, ale bez demontáže krytov nejde o plnohodnotnú dezinfekciu.

Ak používate klimatizáciu len cez letné obdobie a v zime ju máte vypnutú objavia sa aj iné ťažkosti. Jedným z nich je nedostatočné premazanie systému. Najnovším autám sa kompresor klímy dokonca neprestáva točiť ani po vypnutí motora, preto je celá sústava stále premazaná.

Najväčší dôvod na údržbu je asi čas. Postupne sa jednotlivé časti klímy opotrebúvajú a tak ich treba skontrolovať a opraviť, prípadne vymeniť. Na toto treba myslieť hlavne cez leto, keď nedostatočné tesnenie môže spôsobiť únik chladiacej zmesy a tak vám do auta síce prúdi vzduch, ale nie je nijako ochladený.

Popri údržbe vašej klimatizácie sa niekedy vyskytnú aj udalosti, ktoré vyžadujú opravu aj mimo pravidelných kontrol. Servis klímy je potrebný, napríklad, v prípade havárie. Tento nepríjemný dôvod netreba zdôvodňovať.

Aké sú teda dôvody návštevy servisu?

  • Zanedbaná údržba
  • Nedostatočné tesnenie a únik chladiacej zmesy
  • Dezinfekcia systému
  • Hrdzavenie/korózia zariadenia a výmena opotrebovaných častí
  • Neodborné zásahy do systému
  • Škodové udalosti